بنام خدا

در این مبحث مرغ عشق وبیماری های آن مورد بحث قرار می گیرد . امیدوارم مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد.

مرغ عشق از خانواده طوطیان است و مانند اغلب پرندگان زینتی ازاسترالیا به دیگر کشور ها منتقل شده است .مرغ عشق حیوانی اجتماعی است و توانایی های بالایی دارد.این پرنده در رنگهای سبز،آبی،سفید،زرد و مخلوطی از این رنگها در بازار عرضه می شود.این پرنده توانایی تقلید صدا را هم دارد و میتوان به اوصحبت کردن را هم آموخت.اعمال و حرکات عاشقانه ی جفت ها،وابستگی آنها به هم،توانایی دست آموز کردن پرنده،آوازآنها،اجتماعی بودن آنهاو... باعث جذب طرفداران زیادی برای این پرنده شده است. آنها بسيار کنجکاو، پر انرژي و البته دلربا هستند.

طول اين پرندگان زيبا معمولا" بين 6 تا 15 سانتيمتر مي باشد

مرغ‌ عشق‌ در رنگهاي‌ متنوعي‌ وجود دارد كه‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبي‌ و شيري‌ مي‌باشد. در طبيعت‌ به‌ كمك‌ منقارقوي‌ و شكل‌ انگشتان‌ پاهايش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتي‌ از شاخه‌ها بالا مي‌رود.

مرغ‌ عشق‌ حدوداٌٌ در 3 ماهگي‌ بالغ‌ مي‌شود. برجستگي‌ روي‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبي‌ روشن‌ يا بنفش‌و در ماده‌ بالغ ،قهوه‌اي‌ است‌. البته‌ اين‌ رنگ‌ در نابالغين‌ كاملا مشخص‌ نيست‌ ضمن‌ اينكه‌ هنگام‌ بيماري‌ يا پيري‌ کم رنگترمي‌شود.

مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط 4-6 تخم‌ مي‌گذارد. جوجه‌ها 16-18 روز بعد از تخم‌ بيرون‌ آمده‌ و24-28 روز در لانه‌ مي‌مانند. در طول‌ اين‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند. طول‌ عمرآنها 7-8 سال‌ است ووزنشان‌ 40-45 گرم‌ می باشد .
بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند ساير حيوانات‌ خانگي‌) حتما بايد از جاي‌ مطمئن‌ خريداري‌ شود. سن‌ مناسب‌براي‌ خريد 6-7 هفتگي‌ است‌. هنگام‌ خريد به‌ وضعيت‌ پرها دقت‌ كنيد چرا كه‌ نشانه‌ خوبي‌ از وضعيت‌ كلي‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ مي‌باشد در حاليكه‌ پرنده‌ بيمار كسل‌ بوده‌ و پرهاي‌ ژوليده‌اي‌ دارد. چشم‌هابايد شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتي‌ ميله‌ قفس‌ را بگيرند و پرنده‌ در حالت‌ ايستاده‌ زاويه‌ 30 نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبيعي‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد.

طرز تشخیص مرغ عشق نر و ماده :

همانطورکه در تصویر مشاهده میکنید ، بالای نوک مرغ عشق یک قسمت اسفنجی مانند است که سوراخ های بینی روی آن قرار دارند .
با دقت در رنگ این قسمت اسفنجی خواهید دید که در مرغ عشق های نر این قسمت کاملا" آبی رنگ و مایل به بنفش میباشد .

اگر  قسمت اسفنجی مانند که بالای نوک مرغ عشق است آبی یا متمایل به بنفش باشد مرغ عشق نراست ولی اگر سفید یا متمایل به قهوه ای باشد مرغ عشق ماده می باشد.

بالای نوک مرغ عشق نرآبی رنگ  ، آبی متمایل به سیاه است .

در جنس ماده آن  ، قهوه ای کم رنگ تا قهوه ای پررنگ است . این راه زیاد مطمئنی برای تشخیص نیست .

راه دوم :چشم مرغ عشق ماده کمی بادامی شکل مثل بیضی است ولی نرها همیشه چشمانی گرد دارند .

راه سوم :فاصله بین دو استخوان خاجی ولگنی  اگه فاصله بین دو استخوان کم بود واستخونها لاغر بودند مرغ عشق نرولی اگر استخوان کمی کلفت بود و فاصله بین آنها نسبتا زیاد بود مرغ عشق ماده است .

تغذیه :

ارزن مهمترین خوراک مرغ عشق‌ها محسوب می‌شود و تنها در فصول معینی از سال در زیستگاه این پرنده‌ها در استرالیا می‌روید و این پرندگان باقی سال را از تخم خشک سایر گیاهان تغذیه می‌کنند.اما در نگهداری غیرآزاد باید علاوه بر ارزن رژیم غذایی به صورت ذیل را برایشان مهیا کرد:

سبزی‌های تازه مثل تره که مملو از ویتامین آ می‌باشد ٬ کاهو ٬ اسفناج ٬ هویج ٬چغندر و برگهای این گیاهان را به آنها داد.

میوه‌های تازه را حتما باید شسته و به آنها داد؛ میوه‌هایی از قبیل:سیب ٬گلابی ٬هویج ٬ توت فرنگی  و انگور.

مرغ عشقهایی که به نوعی رژیم غذایی خاص عادت بکنند به راحتی آن رژیم را ترک نمی‌کنند پس باید از خردسالی آنها را به رژیم غذایی خوبی عادت داد.

در زمان بلوغ ونزدیکی تولید مثل :

دانه ها : ارزن - كتان - شاهدانه

ميوه ها و سبزيجات : هويج - سيب - چغندر پخته - توت فرنگي - - گشنيز - جعفري - كاهو

غذاهاي مكمل : تخم مرغ

ويتامين ها و مواد معدني : كلسيم (كف دريا ، پوسته تخم مرغ) - مولتي ويتامين

ميوه و سبزيجات راباید بخوبي شست چون ممكن است  كه سم پاشي شده باشد .

اگر پرنده شما عادت به خوردن دانه هاي خشک کرده است بدون شک بايد به تدريج رژيم غذايي آنرا تغيير داده و غذاهاي تازه را وارد رژيم غذايي او کنيد. هر روز مقدار کمي از ميوه يا سبزيجات تازه به او بدهيد و دقت کنيد که به کدام يک بيشتر علاقه نشان مي دهد، همچنين هرگز نگذاريد که اين مواد غذايي تازه در قفس مانده و فاسد شود.

دانه‌ها شامل‌ 2 گروه‌ مهم‌ هستند:

1ـ دانه‌ غلات‌: كربوهيدرات‌ زياد و چربي‌ كم‌ دارند; مانند ارزن‌ و ذرت‌.

2ـ دانه‌هاي‌ روغني‌: چربي‌ زياد و كربوهيدرات‌ كم‌ دارند; مانند تخم‌ آفتابگردان‌ يا تخم‌ كتان‌.

پرندگان‌ دانه‌خوار از جمله‌ مرغ‌ عشق‌اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگريزه‌ مي‌كنند. سنگريزه‌ در سنگدان‌ پرنده‌ كمك‌ به‌ شكستن‌ دانه‌ كرده‌ ونقش‌ مهمي‌ در هضم‌ آن‌ دارد. بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ سنگريزه‌ آلوده‌ نباشد. كف‌ دريا يك‌ منبع‌ با ارزش‌ كلسيم‌ است‌

   ظروف آب و غذای مرغ عشق‏ها نیز نباید زیاد تعویض کرد زیرا به آن ظرف عادت می‏کنند و از ظرف جدید ممکن است بترسند و این باعث گرسنگی آنها می شود.

اسباب بازي:

هر وسيله اي كه بعنوان اسباب بازي براي مرغ عشق خود مي گذاريد نباید طناب یا ریسمان بلندي داشته باشد چون ممكن است كه بند بدور پاهایش بپيچد و باعث شكستگي و در رفتگي پاها و همينطور باعث خفگي پرنده بشود.ولی بند های زنجیری اشکالی ندارد.

 تاب حلقه اي:

 مرغ عشق ها اين وسيله را خيلي دوست دارند علاوه بر تاب خوردن سعي ميكنند كه با نوك خود قسمت بالاي تاب را كه از جنس پلاستيك استرا بكنند پس از وسایل پلاستیکی استفاده نکنید.

 چرخ و فلك :

 اين وسيله هم خيلي مورد علاقه مرغ عشق هاست.     

 توپهاي كوچك:

 اين توپها بايد كوچك باشند تا پرنده بتواند با نوكش آنها را از زمين بلند كند.

 زنجیر و زنگوله کوچک:مرغ عشق نر علاقه زیادی به صدا درآوردن زنگوله و زنجیر دارد و حتی برای جلب توجه ماده از آنها استفاده می‏کند.

آينه:

وقتي مرغ عشق براي بار اول خودش را توی آينه می بیند ممكن است كه بترسد ولي بعداٌ به آن عادت ميكند.مرغ عشق در مقابل آينه, حالت دونه دادن به جفت را به خودش مي گيرد.

وان حمام :

وان حمام برای استحمام پرندگانی که به حمام علاقمند هستند در پرنده فروشی‏ها عرضه می‏شود.اگر پرنده شما بیمار ویا دچار اسهال است از حمام او جلوگیری کنید . توي وان كمي آب  ولرم بريزيد تا مرغ عشقتان خودش رادر آن بشوید.

  قفس:

 سعي كنيد قفسي كه براي مرغ عشقتان انتخاب مي كنيد, به اندازه كافي فضا براي پريدن و بازي كردن داشته باشد تا پرنده دچار افسردگي و ناراحتي نشود.

 تيرك هاي داخل قفس را با  ارتفاعات مختلف و فاصله هاي مناسب نصب كنید تا براحتی  از آن استفاده کنند.

قفس را نزديك  پنجره يا رادياتور و مكانهاي شلوغ و پر سرو صدا قرار ندهید.

قفس مرغ عشق ها باید به اندازه ی کافی جادار باشد زیرا مرغ عشق ها حیواناتی بازیگوش هستند و مدام به اطراف قفس سرک میکشند.برای یک جفت مرغ عشق یک قفس در ابعاد حدود75×65×90 کافی می باشد .قفس را هفته ای دو بار تمیز و ضد عفونی کنید.
قفس را در محیطی آرام،بدون دود،با دمای مناسب،بدون رطوبت زیاد،طوری که سگ و گربه به قفس دسترسی نداشته باشند قرار دهید.به طور کلی آرامش و محیط مطبوع را برای آنان فراهم سازید.

آبخوری های استوانه ای و دانخوری های مخصوص پرنده ها را می توانید از پرنده فروشی ها تهیه نمائید.در ضمن دانخوری را در زیر چوب های قفس و جایی که در معرض مدفوع پرنده ها است قرار ندهید.
دمای مناسب:دمای 18 تا 22 درجه برای پرنده ها خوب است.در ضمن محل مرغ عشق ها نباید تغییرات دمایی زیادی داشته باشد چون این امر به خصوص در مرغ عشق های آماده برای جفتگیری تعویق در جفتگیری را به همراه خواهد داشت.محل مرغ عشق ها نیز نبایدحاوی رطوبت زیاد،دود،نور مستقیم آفتاب و... باشند.
نور دهی:در این مورد باید به این نکته توجه داشته باشید که این پرنده مانند اغلب پرندگان با تاریک شدن هوا می خوابد.بنابراین مرغ عشق ها را در جایی قرار دهید که با تاریک شدن هوا،درون آن محل هم تاریک شود.یا می توانید در موقع تاریک شدن هوا اگر چراغی روشن است روی پرنده را با پارچه یا پتوی زخیمی که عبور و مرور هوا از آن ممکن باشد بپوشانید
قفس‌: بايد فضاي‌ كافي‌ براي‌ تحرك‌ پرنده‌ داشته‌ باشد. اندازه‌ توصيه‌ شده‌ براي‌ يك‌ جفت‌ مرغ‌ عشق‌ 75‚60‚100سانتيمتر مي‌باشد. داشتن‌ ميله‌هاي‌ افقي‌ (نسبت‌ به‌ عمودي‌) ارجح‌ است‌ چرا كه‌ پرنده‌ مي‌تواند براي‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ كند.

 طريقه صحيح گرفتن پرنده:

وقتي كه پرنده در حال پرواز است در هوا اورا نگیرید چون به بال او آسيب مي رسانید.

وقتي كه پرنده  نشست, دست راست خود را جلو سينه اش بگیرید و با دست چپ اورا بگیرید.سر پرنده بايد بين انگشت نشانه و وسطي باشد.

 طريقه گرفتن نوك و ناخن: 

نوك و ناخن پرنده دائم در حال رشداست پرنده با خوردن كف دريا وبازی با اجسام زبروخشن سعي ميكند كه نوكش راكوتاه كند ولي اگه ديديد كه نوك پرنده  بيش از حد بلند شده است پرنده را بگيريد و با ناخن گيرمقداری از اضافی  نوك را كوتاه كنيد. در اين حالت مرغ عشق دائم زبانش را بيرون می آورد احتياط كنيد كه به زبان آسیب نرسانید.

 گرفتن ناخن هم به همين شکل انجام دهید.

یک رگ خوني تو ناخن پرنده هاست كه اگر بريده شود خونریزی ایجاد می شود. پس اگر ميخواهید ناخن پرنده را  بگيريد, اول زير آفتاب يه نگاه به ناخن بیندازيد, و رگ را پيدا كنيد و  بعد ناخن را كوتاه كنيد.   

مرغ‌ عشق‌ نياز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتيكه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ كرده‌، مي‌تواند هر روز بيرون‌ بيايد و در اتاق‌پرواز كند. براي‌ اين‌ كار ابتدا بايد شرايط اتاق‌ كاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاري‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ مي‌توان‌ در قفس‌ را باز كرده‌ تا پرنده‌ 20-30 دقيقه‌ بازي‌ كند. پرنده‌اي‌ كه‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ كرده‌ پس‌ ازاين‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بويژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ براي‌ بازي‌ بيرون‌ آورده‌ شود.

صحبت‌ كردن‌
مرغ‌ عشق‌ تا حدي‌ قادر است‌ صحبت‌ كردن‌ را بياموزد. بهترين‌ زمان‌ براي‌ ياد دادن‌ از حدود 5-6 هفتگي‌ است‌. پرنده‌ نر از نظر يادگيري‌ بهترازماده‌ مي‌باشد. براي‌ ياد دادن‌ بايد توجه‌ كرد كه‌ كلمه‌ بدقت‌ و بارها تكرار شود. با توجه‌ به‌ اينكه‌پرنده‌ معني‌ كلمه‌ را نمي‌فهمد بايد كلمه‌ به‌ يك‌ شكل‌ تكرار گردد.

اين پرنده را هم مي شود به سادگي دست آموز كرد اولين قدم براي دست آموز كردن اين است كه يک اسم براي مرغ عشقتون بگذاريد , بالهاي پرواز پرنده رو كمي كوتاه كنيد تا وقتي كه از قفس بيرون می آید فرار نكند و به در و ديوار نخورد.

حالا مرغ عشق را روي قفس بگذاريد و براي مدتي اورا به حال خودش رها كنيد تا كمي آرام بگيرد, مرغ عشق ها پرنده هاي ظريفي هستند و با احتياط بايد باآنها رفتار کرد, حالا سعي كنيد كه كم كم انگشتتان را به زير پاهایش ببريد تا روي دستتان بنشیند.

بعد از اين كار اورا دوباره روي قفس بگذاريد و اين كاررا چندين بار در روز تكرار كنيد تا به شما عادت كند.

اگه تازه مرغ عشق خريديد ,هيچوقت روزهاي اول سعي نكنيد اورا اهلي كنيد ,اينطوري نه تنها مرغ عشقتون اهلي نمي شود بلكه از شما بيشتر ميترسد.

يك هفته اي به او فرصت بدهید تا محيط جديد رو بشناسد. ( اين اصل در ارتباط با همه پرنده هاست)

در ساعات و روز هاي اول, مرغ عشقتون ممكن است كه گوشه قفس كز كند و با ترس به

محيط اطرافش نگاه كند, ولي بعد از اينكه همه جا رو به دقت نظاره كرد كم كم به سراغ آب و دانه مي آید .

اما گاهي اوقات ممكن است كه اين حالت ترس كمي طول بكشد و تا يكي دو روز ادامه داشته باشد ولي جاي نگراني نيست, شما فقط بايد كمي حوصله داشته باشيد و محيط را برایش آرام نگاه داريد.

نشانه هاي جفت شدن  :

1- تيمار كردن يكديگر

2- غذا دادن پرنده نر به پرنده ماده

3-تمايل پرنده نر براي جفت گيري

4-اصطلاحاً زير دادن پرنده ماده و آمادگي براي جفت گيري

هنگامي كه نشانه هاي فوق ظاهر شد ، مي توانيد براي جفت خود لانه قرار دهيد.

مرغ عشق ها در سن ۳ماهگي به بلوغ ميرسند و آماده جفت گيري هستند.

در آشنايي اوليه مرغ عشق نر به سمت ماده ميرود و سعي ميكند كه نظر پرنده ماده را جلب كند , مرغ عشق ماده هم به نر اجازه مي دهد كه پيشش بشيند و ازش استقبال ميكند.

بعد ازاينكه به هم عادت كردند بيشتر به هم نزديك ميشوند و حرکات عاشقانه شروع می شود.

 بعد از اين مرحله مرغ عشق نر سعي ميكند كه به ماده دانه بدهد و چندين بار در روز اين كاررا انجام ميدهد.

بعد از چند ماه هر دو براي جفت گيري آماده مي شوند .

نكته:

وقتي ديديد كه مرغ عشق های شما به هم عادت كردند توي قفس آشیانه بگذاريد, در غير اين صورت جفت گيري نمي کنند.

 مرغ عشق نر قبل از جفت گيري هيجان زده ميشود, مدام از يه تيرك به تيرك ديگر مي پرد, نوكش را به قفس ميزند .              

بعد از جفت گيري پرنده ماده داخل لانه می رود و پرنده نر به او دانه ميدهد .

اگه ماده آماده باشد چند بار در روز نزديك تخم گذاري جفت گيري مي كنند.

 تاثير نور:

نور ميتواند عامل تحرك كننده براي جفت گيري باشد. هر چه قدرمدت زمان نور اتاق, بيشتر باشد مرغ عشق ها بيشتر علاقه مند به جفت گيري می شوند.

 تخمگذاري:

معمولا مرغ عشق ماده 4 تا 6 تخم ميگذارد و فاصله تخم گذاري 1 يا 2 روز در ميان است و به محض گذاشتن اولين تخم بي وقفه روي تخم ها ميخوابد, در اين فاصله مرغ عشق نر سرش را به منظور دانه دادن داخل لانه ميبرد و به جفتش غذا ميدهد .

 پس از 17 روز جوجه ها از تخم بیرون می آیند .

چون فاصله بیرون آمدن جوجه ها چند روزاست بنا بر اين هميشه مراقب باشيد كه جوجه ها ي كوچكتر زير پاهاي جوجه هاي بزرگتر تحت فشار قرار نگيرند.

 اگه جوجه اي تو لانه مرده بود , بلا فاصله آن را بیرون بیاندازید .

 از روز دهم پرهاي جوجه در مي آید و در روز هيجدهم ميتونيد با احتياط آنها از لانه در آورید و اگه مدفوع به پاهاشون چسبيده خيلي آرام تمیز کنید .

 وقتي كه پرهاي جوجه ها كاملا در آمد, خود جوجه از لانه بيرون مي آید و توی قفس گردش ميكند .

علائم بيماري در مرغ عشق :ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۸ساعت 9:56  توسط محمدمهدی نژاد | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
بنام خدا

به وبلا گ رمز بقاء خوش آمدید.در این وبلاگ سعی می کنیم در مورد روشهای نگهداری پرندگان وحیوانات اهلی وبیماریهای آنها وطریقه درمان آن مطالب سودمندی در اختیار علاقه مندان قرار دهیم .مشتاقانه نظرات ،پیشنهادات وانتقادات شما را پذیرائیم .
ما باشما ،شماباما ،دررمز بقاء


پیوندهای روزانه
علل سقط جنين در گاوداري ها- ليستريوز
علل سقط جنين در گاوداري ها-لپتوسپيروز
علل سقط جنين در گاوداري ها - سل گاوي
علل سقط جنين در گاوداري ها - بيماري بروسلوز
اصول پرورش شتر مرغ 1
اصول پرورش شتر مرغ 2
مرغ عشق
کراتوکنژکتویت طیور
بیماری آسپرژیلوس طیور
بیماری کوکسیدیوز طیور
بیماری لارنگوتراکئیت
بیماری مارک
بیماری آبله پرندگان
بیماری آنفلوانزا
بیماری گامبورو
بیماری برونشیت
بیماری نیوکاسل
بیماری های میکروبی قسمت 2
واکسیناسیون طیور
بیماریهای میکروبی طیورقسمت1
اصول پرورش طیورقسمت 3
اصول پرورش طیورقسمت 2
اصول پرورش طیورقسمت 1
اصول جوجه کشی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
آرشیو موضوعی
علل سقط جنين در گاوداري ها- بروسلوز
علل سقط جنين در گاوداري ها- لپتوسپيروز
علل سقط جنين در گاوداري ها- سل گاوي
واکسیناسیون طیور
اصول پرورش شتر مرغ 1
اصول پرورش شتر مرغ 2
اصول جوجه کشی
اصول پرورش طیور قسمت 1
معرفی وبلاگ
بیماری های میکروبی قسمت 1
بیماری های میکروبی قسمت 2
اصول پرورش طیور قسمت 2
بیماری های ویروسی طیور - بیماری نیوکاسل
بیماری های ویروسی طیور - بیماری برونشیت
بیماری های ویروسی طیور - بیماری گامبورو
بیماری های ویروسی طیور - بیماری آنفلوانزا
بیماری های ویروسی طیور - بیماری آبله
بیماری های ویروسی طیور - بیماری مارک
بیماری های ویروسی طیور - بیماری لارنگوتراکئیت
بیماری کوکسیدیوز طیور
بیماری آسپرژیلوس طیور
کراتوکنژکتویت طیور
مرغ عشق
پیوندها
اصول جوجه کشی
واکسیناسیون طیور
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

 
*******